7 ویژگی چسب آکواریوم | کاربرد چسب آکواریوم در مصارف خانگی

7 ویژگی چسب پرشیا

چسب آکواریوم از پرکاربردترین چسب ها به منظور چسباندن اشیاء به هم و درزگیری محیط های مرطوب مصارف خانگی و ساختمانی است. چسب آکواریوم ماده ای خاص با قدرت چسبندگی زیاد است.این ماده از ترکیب اکسیژن با سیلیکون به دست می‌آید لذا نوعی چسب سیلیکونی محسوب می شود. فرمولاسیون متفاوت ، دوام ، استحکام بالاتر ، سرعت خشک شدن بالا، و تنوع کاربری ، آسان بودن نحوه استفاده ،آن را در میان چسب های سیلیکونی متمایز کرده است.

این چسب دارای ساختاری ژله ای و از اعضای خانواده چسب های مایع است. از جمله‌ی امتیازات چسب آکواریوم قوی توانایی چسباندن سطح های مختلف مثل شیشه ، سرامیک و بسیاری از سطوح مختلف به یکدیگر است.برای کسانی که به زیبایی ظاهری، کارهای ظریف و هنری در حین استفاده اهمیت دارد وجود رنگ های متنوع سفید ، سیاه ، قرمز و شفاف امکان حق انتخاب بیشتری به آنان می دهد. برای آشنایی بیشتر تا پایان مقاله همراه پرشیا باشید.

7 ویژگی چسب پرشیا

7 ویژگی چسب آکواریوم

هر نوع چسب ویژگی هایی دارد که کاربرد های آن را مشخص می کند.جمع ویژگی های منحصر به فرد کننده این چسب شامل هفت مورد است.

۱.عایق رطوبتی

برای آب بندی ساختمان ها و افزایش مقاومت آنها در برابر نفوذ آب و رطوبت از عایق کاری رطوبتی استفاده می شود. چسب آکواریوم برای عایق کاری رطوبتی در ساختمان ها ، تاسیسات ، موارد خانگی کاربرد فراوانی دارد.

۲. مقاوم در برابر تغییرات دمایی

این چسب می تواند تغییرات دمایی بالایی را تحمل کند.در صنعت چسب سازی ، از جمله چسب های مقاوم به حرارت محسوب می شود.

۳. نارسانای الکتریکی

عناصر نارسا اکسیژن و سیلیکون ، جز ترکیب اصلی آن می باشند وجود آنها ویژگی نارسانا بودن آن را در پی داشته است.

۴.بهداشتی بودن

ضد آب بودن از ویژگی های چسب آکواریوم است این عامل سبب جلوگیری از نفوذ آب به محیط های زیرین آن می شود. بنابراین شرایط مناسب برای رشد بسیاری از قارچ ها و میکروب، دیگر فراهم نمی شود.

۵. قدرت اتصال زیاد

از دلایل تنوع کاربری چسب آکواریوم قوی قابلیت چسبندگی بالای آنها است. بهترین چسب آکواریوم می‌تواند سطوح مختلفی را به هم بچسباند.

۶.انعطاف پذیری

خصلت ژله ای و کشسانی سبب می‌شود در زمان بکارگیری ، به راحتی به درزها و محیط مورد نظر نفوذ کند و چسب کاری با دقت بالا و آسان انجام شود.

۷. ماندگاری بالا

علاوه بر ویژگی های ذکر شده ، این چسب می تواند تغییرات دمایی بالایی را تحمل کند. در صنعت چسب سازی ، از جمله چسب های با ماندگاری بالا محسوب می شود.

انواع چسب آکواریوم

چسب آکواریوم سفید

احتمالا در محیط منزل و به ویژه در پنجره و محیط های بهداشتی مانند حمام با این ماده برخورد کرده اید. این چسب سفید رنگ برای درزگیری و عایق بندی پنجره ، وان حمام و روشویی بسیار استفاده می شود.

چسب آکواریوم مشکی یا سیاه رنگ

علاوه بر توانایی تحمل حرارتی بالا و مقاومت در برابر رطوبت ، رنگ مشکی چسب آکواریوم آن را برای درزگیری محیط های تیره رنگ و حفظ زیبایی ظاهری محیط های تیره مناسب می‌کند. چسباندن شیشه خودرو و اتصال شیشه به فلز است ، بارزترین کاربرد آن است.

چسب آکواریوم قرمز

مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی ، تحمل فشار مکانیکی ، سرعت خشک شدن ، تحمل حرارتی و رطوبتی بالا همگی ویژگی های چسب قرمز رنگی با بوی سرکه است که در واشر سازی محبوب و کاربردی می باشد.

چسب آکواریوم شفاف

شفاف بودن ویژگی متمایز کننده این چسب آکواریوم قوی است. چسباندن آینه و ثابت کردن آن ، چسباندن شیشه و درزگیری های ظریف با اهمیت حفظ زیبایی همزمان با چسبندگی قوی، مزیت خاص چسب آکواریوم شفاف می باشد.

نحوه استفاده از چسب آکواریوم

قیمت چسب آکواریوم و آسان بودن نحوه استفاده از آن بسیاری را ترغیب به خریدن و استفاده از آن میکند. مثلاً چسب آکواریوم کابینت ها ی کنار ظرفشویی را به خوبی درزگیری میکند. نشت آب از این قسمت به کابینت تا حد زیادی مهار می شود.

نحوه استفاده از چسب آکواریوم با دستگاه یا تفنگ

 1. ابتدا محل مورد نظر را به خوبی تمیز و گردگیری کنید.
 2. مکانی که قصد استفاده از چسب را دارید ، به خوبی خشک کنید یا اجازه دهید کاملاً خشک شود.
 3. چسب را درون تفنگ یا همان دستگاه ، قرار دهید. می توانید در این باره به راهنمای دستگاه نیز مراجعه کنید. استفاده از این دستگاه معمولاً حتی برای کسانی که اولین بار از آن استفاده می کنند نیز بسیار راحت است.نگران نباشید.
 4. سر تفنگ را در نزدیکی مکان مورد نظر قرار دهید. با فشار دادن اهرم به چسب کاری مکان مورد نظر فرضا کابینت کنار سینک ظرفشویی ادامه دهید. جهت داشتن اتصال بهتر مطمئن شوید مقدار کافی از چسب را استفاده می کنید.
 5. هنگامی که کار به پایان رسید. می‌توانید برای تمیز ماندن و زیبایی کار اضافه چسب را با یک کاردک بردارید.
 6. زمان کافی برای خشک شدن چسب آکواریوم را به آن بدهید. اتصال بهتر و دوام کافی و زیادی به شما می دهد.

نحوه استفاده از چسب آکواریوم بدون تفنگ

چسب آکواریوم قوی که در پاراگراف قبل از آن صحبت کردیم یک چسب استوانه‌ای است. این چسب را فقط می توانیم با کمک دستگاه یا همان تفنگ استفاده کنیم. طراحی دیگری از این چسب به صورت تیوپی است. برای استفاده از چسب آکواریوم بدون تفنگ که چیزی شبیه خمیردندان است ،به ابزار خاصی نیاز نداریم.

فقط کافی است ؛

 1. محل را از هر گونه چربی ، گرد و خاک و …. پاک کنید.
 2. از خشک بودن محیط کار اطمینان حاصل کنید.
 3. از چسب آکواریوم پمادی یا بدون تفنگ، مانند روش استفاده هر چسب مایع معمولی دیگر است آن در محل مورد نظرتان قرار دهید.
 4. از کاردک یا هر وسیله ای مانند آن جهت اطمینان از چسب کاری دقیق استفاده کنید. سعی کنید در این حالت حتماً دستکش بپوشید. برای سلامتی پوست خود تا حد امکان از تماس دست با مایع خودداری کنید.
 5. از تکان دادن ، ایجاد لرزش، فشار غیر ضروری و هر عامل دیگری که سبب آسیب رساندن به محیط کار شما می شود تا زمانی که چسب کاملاً خشک شود،کاملا خودداری کنید.

معمولاً در دمای عادی محیط بین بیست و چهار ساعت تا چهل و هشت ساعت زمان برای محکم شدن چسب نیاز است. این زمان را نوع استفاده و میزان چسب استفاده شده به علاوه ویژگی های محیط کار شما تعیین می کند. هر چه زمان بیشتری بگذرد چسب محکم تر و اتصال قوی تر خواهد شد.

چگونه بوی چسب آکواریوم را از بین ببریم؟

حتی بهترین چسب آکواریوم مانند بسیاری مواد شیمیایی دیگر ، دارای بوی خاصی هستند. البته جای نگرانی نیست با روش های آسان می شود این بو را از بین برد.

معروف‌ترین روش استفاده از کربن فعال همان زغال اکتیو است. کربن فعال بوگیری بسیار قوی است. ماده ای متخلخل و مقرون به صرفه با کاربرد فراوان در مصارف خانگی . با تهیه یک کیسه زغال فعال آن را در محل مورد نظرتان قرار دهید. کربن کم کم بو را به خود جذب می‌کند شما به مرور شاهد کاهش بو در محیط خواهید بود.

راه حل دوم استفاده از جوش شیرین است. ماده ای که به راحتی در دسترس شماست. در اغلب خانه ها و در نزدیک ترین مغازه یافت می شود. مقداری از آن را با آب مخلوط کرده ، خمیر نرمی درست کرده در مکان مورد نظر استفاده کنید.

اسپری ها خوشبو کننده ، شمع های معطر ، اسانس های معطر با رایحه های مختلف همگی مواردی هستند که می‌توانند مفید واقع شوند.

کاربرد های چسب آکواریوم در مصارف خانگی

چسب آکواریوم برای شیشه

استفاده از خمیر مخصوص چسباندن شیشه در گذشته از راه های پرکاربرد چسباندن شیشه ها بود. این خمیر به مرور در اثر تغییرات آب و هوایی و خشک شدن بیش از حد شکسته و خورد میشد. خطر افتادن و شکستن شیشه ها ، از جمله عوامل ناخوشایند استفاده از این خمیر است.

اما اکنون با وجود چسب آکواریوم قوی دیگر این مشکل وجود ندارد. به علاوه رنگ تقریباً بدون تغییر آن و نظافت راحت تر در حین گردگیری از دلایل محبوبیت آن است.

چسباندن آینه و تثبیت آن در محل های مختلف

برای نصب آینه و تثبیت آن به دنبال راه حل بدون دردسری هستید ، یا کار با ابزار های مختلف مثل پیچ و مهره دیوار شما را خراب می‌کند.

شاید هم با کمک آینه کاری به دنبال دکوراسیون بهتری باشید در هر صورت پیشنهاد امتحان کردن چسب آکواریوم به شما برایتان کارساز خواهد بود.

امکان چسباندن و تثبیت آینه به سطوح متفاوت و محیط های مختلف خانه مثل ورودی منزل، سرویس بهداشتی ، یا در محیط اتاق خواب کوچک ، حداقل آسیب احتمالی به جیوه آینه شما نسبت به روش های دیگر، چسبندگی قوی ، محکم و قابل اطمینان و زیبایی انتهایی کار امکاناتی است که برای شما فراهم می شود.

آب بندی و درزگیری سینک ظرفشویی

کناره سینک ظرفشویی و محل اتصال آن به کابینت ها معمولاً از محل های نفوذ آب به درون کابینت هاست. شکایت از ایجاد بوی بد در اثر رطوبت ، حتی گاهی جلبک زدن در فصول مرطوب تر در برخی کابینت ها توسط بسیاری خانم های خانه دار گاهی بیان می شود، همگی از آسیب‌های درزگیری نشدن درست سینک ظرفشویی است.

چسب آکواریوم قوی ، ضد آب و عایق رطوبت است. اتصال محکم و بادوام دارد با دسترسی راحت و نحوه استفاده آسان در چنین شرایطی گزینه مناسبی برای شما ، جهت پر کردن این درزها است.

درزگیری پنجره ، درب ها و عایق‌بندی

درزگیری پنجره و درب ها در فصول زمستان و تابستان برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی بسیار مهم است. مصرف بهینه و صرف جویی در هزینه و انرژی ، به اقتصاد خانواده و منابع طبیعی کشور کمک شایانی می کند. قیمت چسب آکواریوم به گونه‌ای است که تهیه آن برای قشرهای مختلف به مقدار مورد نیاز قابل تامین است. نارسایی ، انعطاف پذیری ، و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی ، ویژگی هایی برای درزگیر مناسب است.

حلال چسب آکواریوم

در زمان کار ممکن است مانند هر چسب مایع یا خمیری دیگر مقداری از آن به دست شما بچسبد ،بر روی لباس شما بریزد یا اطراف کار شما کمی آغشته به چسب شود. در این صورت یک روش سریع استفاده از حلال ها است.

حلال را از فروشگاه های مختلف به صورت حضوری یا اینترنتی می شود تهیه کرد. به طور معمول استون از جمله حلال ها محسوب می شود. مطابق راهنمای استفاده چسب محل مورد نظر با کمی آغشته کنید و سپس خواهید دید که لک چسب پاک می شود.

تناسب حلال با مکانی که قصد پاک کردن آن را دارید در نظر بگیرید.

روش های خانگی حذف لک چسب از لباس

مثلاً اگر لک چسب بر روی لباس شما باشد ممکن است برخی حلال ها سبب از بین رفتن رنگ لباس شما شود.

البته همیشه در همه موارد نیازی به تهیه حلال از بازار نیست.‌ روش های خانگی بسیاری برای این کار وجود دارد.

فرض کنیم چسب آکواریوم بر روی همین لباس قرار گرفته است ؛

 • اتو را به برق بزنید و بر دمای مناسب با جنس لباستان تنظیم کنید. تا آسیبی به بافت لباس شما وارد نشود.‌

یک ورق کاغذ بردارید بر روی چسب قرار دهید.

اتو را بر آن بکشید. چسب آب شده به کاغذ می چسبد. کاغذ را از لباس جدا کرده و لباس را با آب و صابون بشویید.

 • روش دیگر استفاده از سشوار است. بر روی محل چسب سشوار بگیرید تا چسب کم کم جدا شود.
 • اگر بافت لباس شما محکم است ، کارد آشپزخانه را نیز استفاده کرد منتها در استفاده از کارد آشپزخانه برای حذف چسب آکواریوم بشدت احتیاط کنید تا بافت لباس شما برش نخورد.

روش های حذف لک چسب آکواریوم از محل کار

ممکن است محل کار شما روی کابینت ، سرامیک یا گوشه سینک فلزی آشپزخانه باشد.

 • اگر چسب آکواریوم خشک شده باشد کاردک کار شما، چاقو آشپزخانه، سمباده و سوهان حتی سوهان ناخن میتوانند در جدا کردن آرام چسب از محیط به تناسب محل چسب به شما کمک کنند. در استفاده از این ابزارها اگر محل کار شما یک کابینت چوبی یا ام‌دی‌اف باشد ، احتیاط را فراموش نکنید تا سطح چوب تراشیده نشود.
 • همچنین حلال هایی مانند :
 • استون
 • الکل

هر‌ کدام به تنهایی یا ترکیبی از این دو را بر روی چسب بمالید کمی صبر کنید و سپس با کاردک آرام آرام از سطح جدا کنید.

 • بنزین سفید
 • تربانتین
 • حلال های موجود در بازار برای هستند که می توانند به شما کمک کنند.
 • سرکه سفید حلال طبیعی است به عنوان حلال چسب آکواریوم در محیط های حساس مانند آشپزخانه با اطمینان بیشتری از آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید اگر قصد تغییر و تعمیر چسب آکواریوم استفاده شده را دارید ابتدا محل را به کمی حلال آغشته کرده ، صبر کنید حلال اثر کند.

سپس چسب را آرام و کم کم از محیط جدا کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *